Moja krótka relacja dla NOVUM z koncertu 100nki
Wiele lat temu pewien pan, co się zwał Rejem napisał “Polacy nie gęsi i swój język mają”....
No i najlepszym przykładem jest i Novum, ale nie do tego zmierzam.
Już kilkakrotnie byłem na koncertach polskich muzyków w Belgii, i moje postrzeżenie jest takie, że język (nie chodzi tu o płaszczyznę lingwistyczną) naszych zespołów jest doskonale przyswajalny przez tutejszą publikę. Bo na szczęście język dźwięków jest uniwersalny i trafia do każdego otwartego ucha.
10 czerwca do niewielkiego klubu De Kreuen zawitał kolejny zespół z polskiej sceny jazzu inaczej (... nie jest to zjawisko wytłumaczalne słowami)
100NKA... Trzech pacjentów, którzy całkiem niedawno wydali swoją debiutancką płytę (nakładem Not Two) zatytułowaną “zimna płyta” zagrało koncert, który rozgrzał publikę do tego stopnia, że sprzedaż piwa wzrosła trzykrotnie.
Trudno zakwalifikować zespół, do konkretnego nurtu sceny muzycznej, generalnie mimo inspiracji wymienianych przez samych muzyków (Davis, Coltrane, Coleman, Medeski Martin and Wood....) są to dźwięki uniwersalne w równej mierze zachwycające zwolenników dobrego rocka jak i jazzu. Słyszy się nieustanne poszukiwania. Mocnym akcentem na pewno jest brzmienie gitary, którą Tomek Leś za pomocą rozmaitych zabawek tworzy niesamowite przestrzenie jak dla mnie stawiając go obok wielkich poszukiwaczy typu Fripp czy Riobot. Czasem mocno akcentowana gitara lawiruje pomiędzy groovem sekcji rytmicznej innym jest niemal tłem do rytmicznych wojaży kontrabasu (Adam Stodolski ) i perkusji (Przemek Borowiecki).
Zimna płyta, na którą materiał powstał w krakowskiej Alchemi (a wczesniej przezerał się i dojrzewał w stodole nieopodal Oslo) z udziałem Mikołaja Trzaski jest na pewno tą pozycją, która stawia na równi polskie dzieło z tym co się dzieje w muzyce globalnie. Na koniec zacytuje fragment recenzji, którą przeczytałem w Papier Arcie
Jaka jest różnica między 100nką i jej „Zimną płytą”, a najnowszą płytą Pata Metheniego „The Way Up”? Taka, że płytę 100nki należy wkładać do odtwarzacza, a Metheniego za lusterko samochodu.
Już na jesieni zapowiada się kolejny zmasowany atak stonki na kraje Benelux. Polecam odwiedzenie strony zespołu gdzie na pewno będzie o tym wiadomość (www.100nka.pl)